În prima zi a EduTech Fest, primul festival dedicat tehnologiilor din domeniul educației, Sala Pașilor Pierduți a părut neîncăpătoare pentru sutele de tineri pasionați de inginerie sau pentru cei nehotărâți în ceea ce privește parcursul lor academic. Festivalul a devenit de acum o tradiție pentru organizatori, respectiv Universitatea Tehnică ,,Gheorghe Asachi” din Iaşi (TUIASI) și compania Quartz Matrix.

“Evenimentul EduTech Fest, aflat la a treia ediție, reprezintă mai mult decât o conferință, este o platformă pentru schimb de idei, colaborare și inovație. Aici, se întâlnesc experți din educație, tehnologie, business, administrație publică pentru a explora împreună viitorul educației. Sunt convins că această ediție dedicată inteligenței artificiale din educație va aduce contribuții semnificative la peisajul educațional de din România. Aici (în Sala Pașilor Pierduți n.r.), cele mai multe standuri aparțin facultăților din cadrul Universității Tehnice “Gheorghe Asachi” din Iași, însă avem și numeroase companii care participă și susțin acest eveniment”
a precizat Conf. univ. dr. ing. Andrei Stan, Director Departament de Calculatoare din cadrul Facultății de Automatică și Calculatoare a TUIASI.

Ediția de anul acesta a festivalului pune un accent deosebit pe integrarea Inteligenței Artificiale în procesul educațional. Prin acest festival, organizatorii își propun să crească interesul tinerilor pentru studiul noilor tehnologii. Astfel, elevi și studenți din Iași au putut interacționa în prima zi a festivalului cu echipamente și aplicații de ultimă generație, au participat la două workshopuri interactive despre AI și Blockchain, ultima susținută de Conf. univ. dr. ing. Adrian Alexandrescu, Prodecan la Facultatea de Automatică și Calculatoare din cadrul TUIASI.

Ce i-a atras pe participați în prima zi a festivalului?
“Partea tehnică, super interesantă. Mi s-a părut foarte interesantă prezentarea cu dronele. Deci Automatică și Calculatoare”
a spus A.M, elev în clasa a XI-a la Liceul Teoretic Al.I.Cuza din Iași.
Prima zi a festivalului a fost provocatoare și pentru cei nehotărâți în ceea ce privește parcursul academic.
“Sunt în clasa a X-a la Științe ale naturii. Nu m-am hotărât spre ce ramură să mă îndrept. De aceasta vreau să cunosc mai multe facultăți pentru a vedea anumite deschideri ale viitoarei mele cariere. Clar, mă interesează mai mult partea tehnică, deci înclin spre inginerie”
a spus M.L., elev în clasa a X-a la Liceul Teoretic Dimitrie Cantemir din Iași.
La festival participă atât elevi și studenți din Iași cât și din celelalte județe ale Regiunii de Nord Est.
”Îmi place mecanica, aș putea spune că am o afinitate, dar încă sunt nehotărât.”
a spus S.N., elev în clasa a X-a la Liceul Teoretic „Dr. Mihai Ciucă” Săveni, județul Botoșani.

Partenerii la ediția de anul acesta la EduTech Fest sunt Inspectoratul Școlar Județean Iași, Schaeffler, Delgaz Grid, ZF Roman, Katar Conneg, ASUS, Lenovo, IBM, TP-Link și Dronshop .