loader image

TUIASI Motorsport, echipa de raliu a Politehnicii ieșene, a câștigat Trofeul „Rally Start Junior” în cadrul Raliului Iașului

O echipă de studenți de la Facultatea de Mecanică a Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iași (TUIASI) a participat, weekendul trecut, 30 august – 1 septembrie 2024, la etapa a șaptea din cadrul Campionatului Național de Raliuri, care a avut loc la Iași.

Studenții din echipa TUIASI Motorsport au reușit performanța de a obține locul I la Trofeul Rally Start Junior. Echipajul a fost format din studenții Rareș Dranca și Tudor Vasiliu.

„TUIasi Motorsport, echipa de raliu a Facultății de Mecanică, a obținut locul 1 la clasa Juniori în cadrul Raliului Iașului. Dorim să le mulțumim pe această cale tuturor celor care ne-au fost alături și ne-au susținut și în special mulțumiri celor de la Zoork”

au transmis membrii echipajului

Raliul Iașului a ajuns la cea de-a 40-a ediție, a întrunit 60 de echipaje care au participat la 8 probe speciale. Următoarea etapă din Campionatul Național de Raliuri, a VIII-a, va fi Raliul Brașovului, care se va desfășura în perioada 20 – 22 septembrie.

TUIASI Logo
Universitatea Tehnică Gheorghe Asachi Iaşi
TUIASI este printre primele instituții de învățămînt superior de profil tehnic din țară și se încadrează în categoria universităților de cercetare avansată și educație.